Karate klub
ŠKM-KK Stará Ľubovňa

Rozhovor s Adamom Vorobeľom, reprezentantom SR, účastníkom majstrovstiev sveta v karate v africkom Maroku

  1. S akými pocitmi a zážitkami si prišiel domov z nedávneho svetového šampionátu v Afrike?

Z môjho prvého účinkovania na majstrovstvách sveta som zo seba hneď po súťaži nemal dosť dobrý pocit, lebo na majstrovstvá som šiel s malým cieľom obstáť aspoň v prvom kole a  v rámci svojich schopností podať čo najlepší výkon. Nebolo to však jednoduché, nakoľko som štartoval o jednu váhovú kategóriu vyššie ako na majstrovstvách Európy v Paríži. Za necelé 2 mesiace som potreboval na váhe pribrať skoro 5 kg, čo sa mi aj podarilo. Na  takomto šampionáte štartujú kvalitne pripravení pretekári z celého sveta a zápas čo zápas potrebuje aj dávku šťastia.

Chcem podotknúť, že hneď v prvý deň sme boli súčasťou veľkolepého úspechu Slovenska, kde naša pretekárka sa stala majsterkou sveta, a ďalšie získali dve bronzové medaily. Prajem každému športovcovi a členovi tímu, aby zažil tú neopakovateľnú atmosféru na takomto vrcholnom podujatí.

Zážitky nikto nevie posúdiť, ak ich nezažil. Videli sme Casablancu, okúpali sme sa v mori a zahrali futbal na známych piesočnatých plážach už spomínanej Casablancy, spoznali sme inú svetovú kultúru. O zážitkoch by sa dalo veľmi veľa rozprávať a sú neopísateľné.

  1. Podarilo sa Ti splniť svoje plány a ciele, ktoré si si určil pred MS?

Svoj sen a plán nominovať sa na základe výsledkov zahraničných a domácich súťaží som si vyplnil. Avšak mojím cieľom bolo uspieť čo najlepšie, ale konkurencia bola veľmi veľká a skúsenejšia. Ako to však v športe býva, nie vždy všetko vyjde tak, ako si to človek zaumieni a naplánuje. Za výsledkom totiž nestojí vždy len športová forma. Je to súhrn do seba zapadajúcich malých čiastočiek, ktoré tvoria jeden veľký celok. Hranica medzi úspechom a neúspechom je naozaj veľmi tenká.

      3.   Ktorí boli Tvoji najväčší súperi.

Súťažil som posledný deň šampionátu, kde sme ostali štyria pretekári z celej reprezentačnej výpravy. Na tatami nás nastúpilo 32 pretekárov. Samozrejme nasadení boli domáci pretekári z Maroka. Rozlosovanie mi v pavúku určilo prvý zápas s reprezentantom Lotyšska. Ak by som uspel, súťažil by som so Španielom. Samozrejme, že každý kto sa postaví na športový zápas-kumite chce zvíťaziť, ale mne sa to nepodarilo, hoci dve tretiny zápasu bol súboj vyrovnaný.

4. Ako si vnímal celkovú atmosféru a vytvorenie podmienok pre účinkovaní na tomto podujatí?

Celková atmosféra majstrovstiev bola fantastická. Vidieť, stretnúť sa so športovcami rôznych národov z celého sveta a získať nových priateľov, je to najkrajšie čo človeka vo svojom živote môže stretnúť. Avšak atmosféru nášho tímu nám mohli mnohí závidieť. Všetci sme sa povzbudzovali, skandovali a spievali. K atmosfére prispeli aj podmienky, ktoré boli vytvorené pre celé 4-dňové majstrovstvá. Organizácia šampionátu bola na vysokej úrovni

Ubytovanie a strava boli poskytnuté na dobrej úrovni.

5. Čo pre Teba osobne znamená účasť a reprezentácia za Slovensko na MS?

V prvom rade som odchovanec športového klubu mesta, oddielu karate v Starej Ľubovni.

Za dobre odvedené výkony za posledných pár rokov som sa stal reprezentantom Slovenka.

Prebojovať sa spomedzi tisícky cvičencom z celého Slovenska a nominovať sa na vrcholný svetový šampionát je pre mňa životným úspechom. Vlastne som sa stal prvým pretekárom v 30-ročnej histórii karate v Starej Ľubovni, ktorý štartoval na MS.

6. V čom si myslíš, že je ukryté Tvoje zlepšovanie a napredovanie v kariére?

Ak chce človek napredovať, musí sem-tam potrénovať s inými súťažiacimi z iných klubov.

Napredovanie je ukryté v tréningovom procese, kde je potrebné ešte viac skúšať nové technické a taktické varianty a samozrejmé mať pri tom tých najlepších tréningových partnerov. V druhom rade je absolvovanie kvalitných zahraničných turnajov a porovnávanie sa s medzinárodnou konkurenciou.

7. Ako si spokojný s doterajšou sezónou a na čo sa hlavne zameriaš do ďalšieho obdobia?

Hoci v tohtoročnej sezóne som bol zranený, úspechy prišli. Stal som sa celkovým víťazom slovenského pohára, v Hradci Králové na medzinárodnej súťaži som vybojoval bronz. Tešil som sa z 2. miesta v ľahšej váhovej kategórii slovenského pohára. Týmito výsledkami som zabojoval a bol som vybratý na MS.

Momentálne sa pripravujem na blížiace sa majstrovstvá Slovenska kadetov a juniorov, ktoré sa uskutočnia 12. decembra 2009.

Bol by som veľmi rád, ak by sa mi podarilo dobrým získaným výsledkom získať účasť na majstrovstvách Európy 2010 v Turecku.

Prajem si optimizmus, ktorý vzbudzuje úspech a svojimi ďalšími výkonmi potvrdiť zaslúženú účasť na majstrovstvách sveta, aby som nesklamal seba ani svojich trénerov.